Recent Posts

Wednesday, March 20, 2013

12th Junior National Carrom Championship 2013 (SL) - Results


Under  13  Boys  Singles
1st  Place                Senath  Rajapaksha (Royal)
2nd Place                Senuka  Karunanayake           25 / 01  
3rd  Place                Sahan  Nirman
4th  Place                Sathsara  Induranga                25/04
Under  13  Girls Singles
1st  Place                Minsadi  Laknara (Anula)
2nd Place                Sumalya  Vidanagama           25/17
3rd  Place                Maduwanthi  Sanjeewani
4th  Place                Vihanga  Januddi                    25/nil

Under  15  Boys  Singles
1st  Place                 I.N. Kalansuriya (St.Sylvester, Kandy)
2nd Place                 I.A. Kumara            25/23, 25/21
3rd  Place                 W.M  Mufees
4th  Place                 P.D.N  Dasun          25/12

Under  15  Girls Singles
1st  Place                Detuni  Nomaya (Dharmapala)
2nd Place                Tharushi  Himahansika                 5/nil,25/04
3rd  Place                Sadini  Nirasha
4th  Place                Shalani  Senadeera                        25/06

Under  17  Boys  Singles 
1st  Place                Mohamed  Shaeed (Royal) 11/25, 25/20, 25/20
2nd Place                Anas  Ahamed                          
3rd  Place                Vibbhavi  Charithma     25/22
4th  Place                Dilusha  Dilrujith                

Under  17  Girls Singles
1st  Place               Pavani  Yasodha (Samudra Devi) 25/08,24/25,25/18
2nd Place               Dewni  Pabasara                      
3rd  Place               Suchini  Sashikala
4th  Place               Sandika  Chaturangi              25/07

Under  17  Boys    -  Doubles
1st   Place               Anas  Ahamed / Mohamed Saeed (Royal) 13/25,25/13,25/01
2nd  Place               W.M.  Mufees / I.N.  Kalansooriya                   
3rd  Place                Chadeepa  kaushalya / Gihan  Chamara 25/10
4th  Place                Thilina  Vikum / keminda  Sanka 
                   
Under  17  Girls     -  Doubles 

1st  Place                Shalani  Senadeera / Detuni  Nomaya  (Dharmapala) 25/24, 25/nil
2nd Place               Tharushi  Himahansika / Suchini  Sashikala               
3rd  Place                Sumalya Vidanagama / Kusalya  Vidanagama 25/20
4th  Place                Chamathka Navoji / Sandika  Chaturangi      

Under  19  Boys  Singles
1st  Place              Prameda  Mendis (Prince of Wales) 25/22, 25/nil
2nd Place              Udesh  Chaminda                      
3rd  Place              Manuka  Ashen       25/08
4th  Place              Abishek  Jayawardena         

Under  19  Girls Singles
1st  Place              Arosha  Wickramasinghe( Samudra Devi) 25/15, 25/14
2nd Place              Lihini  Angelika          
3rd  Place              RebEcca  Dalrene (All Saints)     25/07
 4th  Place             Akshana  Perera          

Under  21  Boys  Singles
1st  Place              A.N.M  Ameer (Kandy)   25/20, 25/11   
2nd Place              Y.M.P  Udayanga            
           


Under  21  Boys      -  Doubles
1st  Place               Ishan  Kannangara / ANM  Ameer    25/24, 25/nil
2nd Place              Manuka  Ashen / Diluka  Dilrujith                    
3rd  Place              Prameda  Mendis / Kasun  Fernando 19/15
 4th  Place             Udesh  Chandima /Vibhavi  Charithma   

Under  21  Grils      -  Doubles
1st  Place                Arosha  Wickramasinghe / Pavani  Yasodha(Samudra) 25/22, 25/18
2nd Place                Maduwanthi  Gunadasa/Madusha  Withana
3rd  Place                Rebacca Dalrene / Maduka  Dilshani        W/O
4th  Place                Sashika  Sandamali /Harshani  Dilrukshika              

0 comments:

Post a Comment

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More
ඔබගේ දැන්වීම මෙහි පල කරගන්න